Komisja Europejska formalnie potwierdziła, że Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zapewnia odpowiedni poziom ochrony danych osobowych.

W dniu 28 czerwca 2021 r. Komisja Europejska przyjęła decyzję wykonawczą stwierdzającą odpowiedni poziom ochrony danych osobowych w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Z decyzją KE można zapoznać się tutaj. Komunikat Urzędu Ochrony Danych Osobowych w niniejszej sprawie dostępny jest tutaj.

Powyższe oznacza, że transfer danych do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (tzw. kraju trzeciego, spoza EOG) możliwy będzie właśnie na podstawie tej decyzji oraz, że przekazywanie danych osobowych nie będzie wymagało uzyskiwania dodatkowych zezwoleń lub wdrożenia dodatkowych zabezpieczeń przewidzianych w rozdziale V RODO (ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych), które są wymagane w przypadku, gdy państwo trzecie takiej ochrony nie gwarantuje.

Niniejsza decyzja KE obowiązuje do 27 czerwca 2025 r. Jeżeli w tym czasie Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej będzie nadal zapewniać odpowiedni poziom i standardy ochrony danych osobowych zgodne z RODO to Komisja Europejska może przedłużyć obowiązywanie decyzji.

Należy w tym miejscu zwrócić uwagę, że Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest obecnie krajem trzecim, spoza EOG, a jedynym z najbezpieczniejszych wariantów transferu danych osobowych poza EOG są decyzje Komisji Europejskiej stwierdzające odpowiedni stopień i standardy ochrony danych osobowych w państwie, które nie należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wykaz państw, co do których KE podjęła ww. decyzje dostępny jest na stronie Komisji Europejskiej tutaj.

Podsumowując powyższe, Inspektor Ochrony Danych rekomenduje przegląd dokumentacji w zakresie ochrony danych tam gdzie zachodzi transfer danych do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i uaktualnienie tej dokumentacji, w szczególności obowiązków informacyjnych(tzw. klauzul informacyjnych).

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych stwierdził naruszenie ochrony danych osobowych i nałożył na SGGW administracyjną karę pieniężną w wysokości 50 000 PLN